Android Güvenliğini Artırın

Android cihazınızın çalınması ya da kaybolması yönünde, aklınızda soru işaretleri mi var? Bu yazımızda Android cihazların güvenliğini artırmanın yollarını açıklıyoruz.

Bilinene göre her yıl 7 milyon dolar değerinde akıllı cihaz kaybediliyor, çalınıyor. Ayrıca bunların yanında yüklenen zararlı uygulamalar da büyük zararlarla beraber, çok büyük miktarlarda veri kayıplarına yol açıyor. Bu yazımızda, Android cihazınızın güvenliğini arttırmanızı sağlayacak ipuçlarını açıklayacağız.

Antivirüs uygulaması kullanmaya gerek var mı?
Geçtiğimiz ay Google tarafından yapılan açıklamaya göre Android cihazlarda Antivirüs yazılımı kullanılması gerekmiyor. Ancak bunun için önemli bir şart bulunuyor. Bilinene göre güncel yazılım kullanan cihazlar için gereken güvenlik uygulamaları Google tarafından cihazların içerisine yerleştiriliyor.

Ancak güncel olmayan ya da Cyanogenmod, AOKP gibi yazılımlara sahip cihazların anti virüs yazılımı kullanması gerekiyor. İşte kullanabileceğiniz en iyi anti virüs uygulamaları:

1. Dr.Web Antivirüs

Dr.Web, Android için en iyi antivirüs uygulamalarından biri. Ücretsiz sürümü çok büyük işlevler yapmasa da, şu anda 165 TL olan ücretli sürümü tüm Android güvenlik uygulamalarını geride bırakıyor.

Dr.Web Antivirüs uygulamasını indirmek için buraya tıklayın.

2. F-Secure Mobile Security

F-Secure sadece Android için değil, diğer sistemlerde de en iyi olan anti virüs yazılımlarından biridir. Genel olarak Google Play kullanıcılarının da beğenisini kazanan uygulama, ücretli olması nedeniyle çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip değil.


F-Secure Mobile Security uygulamasını indirmek için buraya tıklayın.
3. Avast Mobile Security & Antivirüs

Bilinen en iyi ve ücretsiz Android anti virüs uygulaması olan Avast, Android için en iyi çalışan anti virüs uygulamalarından biri. Özel olarak Android üzerinde güvenlik çalışmamaları sürdüren Avast, Android için en iyi anti virüs uygulamaları arasında yer alıyor.

Avast Mobile Security & Antivirüs uygulamasını indirmek için buraya tıklayın.
Uygulamaları Koruma
Cihazınızdaki uygulamalar eminiz sizler için çok önemlidir, özellikle Google Drive, One Drive gibi bulut depolama servislerin uygulamaları içlerindeki verileriniz nedeniyle çok büyük öneme sahip olabiliyor. Peki, uygulamalarımızın güvenliğini nasıl sağlayacağız? Bunun için de kullanabileceğiniz, güçlü uygulamalar bulunuyor.

1. Kilit (Smart App Protector)

Kilit uygulaması ile korumak istediğiniz uygulamaları en zor şifreleri kullanarak güvende tutabilirsiniz.  12x12 boyutuna kadar oluşturacağınız şekilli kilitler, pin koduyla koruma ya da normal harf ve rakam kullanabileceğiniz parolalar ile cihazınızdaki uygulamalarınızı güvende tutabilirsiniz.

Kilit uygulamasını indirmek için buraya tıklayın.


2. Kilit (Applock)

Applock da uygulamalarınızı şifreleyerek koruyabileceğiniz uygulamalardan biri. Görsel açıdan en iyisi diyebileceğimiz Applock sunduğu temalar ile başarılı bir arayüz sunuyor. Görsel yapısının yanında Pin ve şekilli kilitleri ile güvenliğinizi ihmal etmiyor.

Applock uygulamasını indirmek için buraya tıklayın.


Kayıp Telefonu Bulma
Telefonunuz çalındıysa ya da kaybolduysa onu bulmak için Android Cihaz Yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz. Android cihaz yöneticisi Google tarafında geliştirildiği için en istikrarlı çalışan uygulamalardan biridir.

Android Cihaz Yöneticisi uygulamasını indirmek için buraya tıklayın.
Kişisel Verilerinizi Saklayın

Android cihazınızdaki kişisel verilerinizi (Fotoğraf, Video, Belgeler gibi.) saklamak için hepimizin bildiği bulut depolama servislerinin uygulamalarını kullanabilirsiniz. İşte kullanabileceğiniz en iyi ve kullanışlı bulut depolama uygulamaları:

1.Google Drive

Android geliştiricisi olması nedeniyle android cihazlarda kullanılabilecek en kararlı uygulamaları geliştiren Google, Drive hizmetiyle de en iyi bulut depolama uygulamasını geliştirdiğini gösteriyor.  Google Drive, Paylaşım konusunda diğer hizmetler kadar başarılı olmasa da, kişisel veri depolama için en iyi uygulama olabilir.

Google Drive uygulamasını indirmek için buraya tıklayın.
2. OneDrive

Microsoft tarafından geliştirilen OneDrive verilerinizi saklayabileceğiniz en iyi ara yüze sahip uygulamalardan biri. Özellikle verilerinizi hızlı açabilmesiyle beğeneceğiniz uygulama, artık 15 GB depolama sunmasıyla da çok fazla tercih ediliyor.

Android, mobilde en tehlikeli sistemlerden biri olmasına rağmen, yazımızdaki önlemleri aldığınızda bu oranı en alt seviyelere kadar indirmiş olacaksınız. Yazımızda gördüğünüz gibi Android telefon güvenliği zor olmasa birçok güvenlik uygulamasını kullanmanızı gerektiriyor. Sizlere önerimiz uygulama yüklerken istediği izinleri kotrol etmeniz ve cihazınıza herşeyi indirmemenizdir.

Post a Comment

0 Comments