Bluetooth'lu Kredi Kartı Coin'le Tanışın

Coin tarafından sunulan ve birçok sayıda kredi kartını tek bir Bluetooth'lu karta toplayan cihaz gerçek dünya testinde acaba ne kadar başarılı oldu?


Kredi kartlarınızdaki bilgileri tarayarak tek bir noktada kullanılabilir hale getirebilen Coin (Türkçe anlamı madeni para), Amerika Bileşik Devletleri'nde yapılan ve yalnızca bin tane kullanıcıya açılan beta test programında başarılı yorumlar alıyor. Topluluk finansmanıyla geliştirilmesi hedeflenen ve ilk beş saatinde bile 20.000 tanesi çıkmadan satılan bir cihaz için bu test kullanıcısı sayısı ufak bir rakam.

Coin ne yapar?

Coin, sekiz taneye kadar kredi kartı bilgisini kendi kart okuyucusu ve uygulamasıyla birlikte tek bir cihaza kaydetmenize izin veriyor. Bu cihazın kendisi de kredi kartı boyutlarında ve POS cihazlarında kullanılabiliyor. Başkalarının kartlarını eklemenizi engellemek için ise üzerinde kimlik bilgisi yazılı kartları, Paypal ve benzeri sistemlerde olduğu gibi, ancak bir doğrulama yöntemi kullanarak ekleyebiliyorsunuz.

Buradaki İngilizce videoda Coin ekibi sistemlerinin nasıl çalıştığını anlatıyor:
Coin, mobil cihazınızla birlikte Bluetooth üzerinden çalıştığı için bir yerde unutup gittiğinizde telefonunuz sizi uyarabiliyor. Tabii kredi kartını şarj etmek gibi bir durumla da karşı karşıya kalmak sizi elektronik cihazlardan biraz soğutabilir. :) 

Nasıl satın alırım?

Şu an için beta testine katılanlar haricinde Coin kullanan bulunmuyor. Coin'in web sitesinden, eğer A.B.D.'de yaşıyorsanız, ön sipariş verebilirsiniz. Şu sıralarda 90 dolar civarında bir ücret karşılığında Coin sahibi olunabiliyor.

Ufak bir sorun...


Açıkçası ülkemizde böyle bir cihazı kullanmayı denediğinizde en iyi ihtimalle dolandırıcı durumuna düşmeniz olası. O nedenle bu tür bir ürünün ülkemize gelmesi, kullanılabilir kıvama ulaşması ve ülkemizin de bulunduğu Avrupa kıta sahanlığındaki yoğun çipli kullanıma uyum sağlaması için daha çok vaktimiz var gibi görünüyor.

Post a Comment

0 Comments