Facebook Tık Avına Savaş Açtı

Yanıltıcı başlıklar ve yorumlar ile sizden tık çalmaya çalışan "click-bait" paylaşımları Facebook haber akışınızda görmekten usandıysanız, bu güncelleme hoşunuza gidecek.


Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren en sinir bozucu trendlerden biri de tık avı, orijinal adıyla click-bait oldu. Bu isimle tanımasanız da, Facebook'ta ya da Twitter'da "BU YAZIYI OKUYUNCA HAYATA BAKIŞINIZ DEĞİŞECEK" benzeri başlıklarla servis edilen haber linklerini hemen hatırlarsınız.

Facebook, içerik kalitesi düşük makalelere, yanıltıcı başlıklara davetiye çıkaran bu gibi paylaşımların kendi ağında kullanılmasına izin vermek istemiyor. Bu amaçla tık avına yönelik bir temizliğe girişen sosyal ağ, makalenin kendisiyle ilgili bilgi vermeksizin iddialı söylemlerle link paylaşımlarını haber akışlarında daha az görüntüleyeceğini açıkladı.

Kullanıcılar kandırılmak istemiyor

Tık avı yöntemiyle daha fazla hit alınabildiğini belirten Facebook, yaptığı araştırmada ise kullanıcıların içerikle ilgili bilgi veren başlıkları tercih ettiğini gördü, hem de yüzde 80 oranında. Kullanıcı deneyimini iyileştirmek isteyen Facebook, Haber Akışı'nda artık insanların herhangi bir haber linkine tıkladıklarında orada ne kadar vakit geçirdiğini de ölçümleyecek.

Böylelikle örneğin kullanıcılar yoğun biçimde Facebook'tan bir dış linke yönelip, kısa süre içinde geri dönerse bu makale "tık avı" veya genel anlamda niteliksiz bir içerik olarak değerlendirilecek ve haber akışında görünürlüğü seyreltilecek. Benzer şekilde, açıklamasında yazılı link bulunan fotoğraf ve diğer paylaşımlar da daha az servis edilecek.

Post a Comment

0 Comments