HP, 6 Milyon Kabloyu Geri Çağırıyor!

HP'nin 2010 ve 2012 yılları arası üretilen ABD'deki 6 milyon taşınabilir bilgisayar adaptörlerinde kullanılan kablo, yangın çıkarabilme ihtimali yüzünden geri çağırılıyor.
Son zamanlarda büyük otomotiv firmalarından sıkça duyduğuuz geri çağırma haberleri, şimdi de bilgisayar sektörü için gerçekleşiyor. 

HP'nin ABD ve Kanada pazarlarına sürdüğü Eylül 2010 ve Haziran 2012 dönemine ait taşınabilir bilgisayarların güç adaptörlerine güç veren kabloları pazardan geri toplama kararı alındı. Geri çağrılan kablolar HP ve Compaq modellerinde kullanılan LS-15 AC adaptör ve kablolar.

HP’nin şimdiye kadar toplamda 30 kadar laptop güç kablosunda aşırı ısınma ve erime vakası yaşandı. Bunun üzerine HP, yangına neden olması ihtimaline karşılık 6 milyon laptop güç kablosunu piyasadan çekmeye karar verdi.

ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu tarafından yapılan açıklamada 30 vakada HP güç kablolarının aşırı ısınması ve erimesi, bazı durumlarda da küçük çaplı yangınlara neden olması durumu yaşandığı belirtildi. Bu yüzden ücretsiz değişimden ilgili ürünlere sahip kişilerin yararlanıp, olası riskleri bertaraf etmesi gerekiyor.

ABD'de yaşanan sıkı kurallar nedeniyle, bu pazarda sürekli ürün geri çağırmalarını görüyoruz. Ülkemizde pek bir geri çağırmanın yaşanmaması ise, bizim pazara hatasız ürünlerin sunulması mı yoksa denetimsizlik mi orası ise ayrı bir tartışma konusu.

Post a Comment

0 Comments