Ice Bucket Challenge Oyunlara Sıçradı

ALS hastalığı hakkında farkındalık yaratma amacına ulaşan Ice Bucket Challenge, oyun sektörünün dahil olmasıyla daha ilginç bir hal aldı. İşte Destiny’deki meydan okuma.

Yeni nesil konsolların en çok beklenen yapımlarından biri olan devasa online FPS oyunu Destiny, ender görülen ve ölümcül bir hastalık olan ALS’ye farkındalık oluşturma ve fon sağlama amacıyla başlayıp, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Microsoft kurucusu Bill Gates gibi ünlü isimlerin katılımıyla kısa sürede fenomene dönüşen Ice Bucket Challenge (Buz Kovası İddiası) etkinliğine katıldı.

Her şey birkaç gün önce Warframe geliştiricisi Digital Extremes ekibinin oyun içi motoru kullanarak bir video hazırlamasıyla başladı. Videoda Corpus topluluğu buz kovası görevini ifa ediyor ve üç oyun karakterini daha göreve çağırıyor: Destiny’den Ghost, Borderlands’in sakar robotu Claptrap ve Halo’nun efsane figürü Master Chief.


Destiny’i geliştiren Bungie ekibi de bu davete kayıtsız kalmadı ve Ghost’un Buz Kovası İddiası’na eğlenceli bir yorum getirdi. Ay’dan fırlatılan buz dolu bir kovanın hedefi olan Ghost’un görüldüğü videoda,  ayrıca üç kişiye daha meydan okundu: CoD Advance Warfare’de Kevin Spacey’in canlandırdığı Jonathan Irons, Last of Us’ın derbeder babası Joel ve George Lucas.
Elbette geliştiriciler aynı zamanda ALS Vakfı’na kayda değer miktarlarda bağışta bulunmayı da ihmal etmedi. Daha önce de LoL ve Smite gibi oyunların geliştiricileri, bu iddiaya katılmış ve ALS için toplu bağış etkinlikleri yapmıştı. Video oyun sektörünün tek vücut olarak gösterdiği bu duyarlılık, diliyoruz ana akım medya ile oyun dünyası arasındaki buzların erimesine de destek olur.

Post a Comment

0 Comments