Instagram’ın Sınırlarını Zorlayın

Instagram, bilinen sosyal ağlardaki gibi sınırsız özellikler sunmuyor. Instagram'da en fazla kaç arkadaş ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte Instagram hakkında bilmedikleriniz.


Instagram güzel ve kullanışlı bir sosyal ağ, fotoğraf ve video paylaşım sitesi olsa da onunla yapabileceklerinizi belirli sınırları bulunuyor. Bu yazıda, Instagram ile yapabileceklerinizi sınırlarını açıklıyoruz.

Takip Etme ve Takipçi Sayıları

Instagram’da takip etmenin bir limiti bulunuyor. Facebook’ta olduğu gibi onbinlerce sayfayı takip edemiyorsunuz. İnstagram en fazla 7500 adet arkadaş ekleyebiliyorsunuz. Eğer daha fazla kişiyi takip etmek isterseniz, Instagram “Hata: Daha fazla kişi takip edemezsiniz.” şeklindebir hata mesajı ile sizleri uyarıyor.

Eğer takip ettiği kişi sayısı 7500’den fazla olan bir kullanıcı ile karşılaşırsanız, onun eski bir kullanıcı olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü bunu yapabilmenin tek yolu, limit konulmadan önce 7500’den fazla kullanıcıyı takip ediyor olmaktır.

Takipçi sayısında ise herhangi bir sınır bulunmuyor. Ancak, Instagram tarafından belirtilene göre, bir kullanıcı bir saat içinde en fazla 160 kullanıcıyı takip edebiliyor.

Beğeni

Instagram’da bir saat içinde en fazla 350 adet paylaşımı beğenebiliyorsunuz. Biz bu sınırı denemedik, ancak deneyenlerin belirttiğine göre sınırı aşan kullanıcıların hesabı Instagram tarafından kilitleniyor. Bu durumun botlar ile beğenme gibi, kural dışı işlemlere karşı önlem olduğunu düşünüyoruz.Hashtag

Instagram’daki paylaşımlarımızı daha fazla kişiye ulaştırmak için #Hashtag kullanıyoruz. Ancak hashtag kullanımının da bir sınırı bulunuyor. Instagram tarafından belirtilene göre bir paylaşımda en fazla 30 hashtag kullanabiliyorsunuz. Instagram’da kullanıcı kitlesi ortalama olarak en fazla 6 adet Hashtag kullanıyor, yani sınır pek fazla zorlanmıyor.

Karakter Sayıları
Instagram'da pek çok yere açıklama yazıyoruz. Peki bu açıklamaları yazarken ne kadar sınırımız olduğuna dikkat ediyor muyuz? İşte detaylı sınırlar:

Kullanıcı adı

Kullanıcı adında en fazla 30 karakter kullanabiliyorsunuz. Karakter olarak harf, rakam alt tire ve nokta kullanabiliyoruz.

Biyografi (Hesap açıklaması)

Biyografi yani diğer bir söyleyişle hesap açıklamasında en fazla 150 karakter kullanılabiliyor. Artık neleri anlatacağınız size kalmış.

Gönderi (Paylaşım) Açıklaması

Gönderi açıklamasında en fazla 2200 karaktere kadar açıklama yapabiliyorsunuz. Ancak takipçiler 240 karakterden sonra  “Yorumun tamamını gör” seçeneği ile tüm açıklamayı görebilir.

Paylaşım
Instagram paylaşımlarında, hiçbir sınır yok ve gelecekte de böyle bir sınırın hiç olmayacağını öngörüyoruz. Ancak siz yine de, abartıya kaçmayın.


 


Fark ettiniz mi bilmiyorum ancak Instagram'da sınırların olması bir açıdan bakıldığında çok olumlu görünüyor. Özellikle 7500 üzerinde kişinin takip edilememesi ve beğeni sınırları takipçi ve beğeni için hile yapanlar için iyi bir önlem. Sonuç olarak, kullanıcıların İnstagram takipçi sayılarının diğer sosyal ağlara oranla çok daha güvenilir ve gerçekçi olduğunu söyleyebiliriz.

Post a Comment

0 Comments