Lenovo Sonraki ‘En Büyük’ Olabilir

Yayınladığı mali rapordan yola çıkıldığında Lenovo, Samsung ve Apple’ın hakimiyetindeki küresel akıllı telefon pazarında sonraki en büyük üretici olabilir.
Lenovo, 2014-2015 yılı birinci çeyrek finansal raporunu yayınladı. Rapor, Lenovo’nun dünyanın en başarılı Windows işletim sistemli bilgisayar şirketi olduğunu gözler önüne sererken akıllı telefon pazarında da yükselişte olduğuna dair kuvvetli emareleri ile dikkat çekti.

Lenovo’nun geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11’lik büyüme gösterdiği, Windows’lu PC segmentinde kıyasıya rekabet içinde olduğu HP ile arayı az da olsa açarak yükselişini sürdürdüğü raporda öne çıkan göstergelerden olurken akıllı telefon ve tablet segmentindeki gelişim de çarpıcı.Yüzde 20-25 aralığındaki Samsung, yüzde 10-15 aralığındaki Apple haricindeki diğer tüm şirketlerin yüzde 5’in altında pazar payına sahip olduğu tablet kategorisinde de Lenovo yükselişte. Apple ve Samsung’un ilk iki sırayı paylaştığı pazarda yüzde 4.9 ile üçüncü sıraya yükselen Lenovo, Asus’u geride bırakmayı başardı.

Sonraki en büyük akıllı telefon üreticisi olabilir

Çinli teknoloji şirketi Lenovo’nun akıllı telefon segmentindeki göstergeleri de iddialı. Samsung ve Apple’ın yine ilk iki sırada yer aldığı kategoride yüzde 6 pazar payına yükselen Huawei üçüncü sırada yer alırken Lenovo da yüzde 5.2 pazar payına ulaşıyor. LG de Lenovo ile birlikte yarışta yer alıyor.Tümü global rakamları içeren bu finansal göstergelerine bakıldığında Lenovo’nun genel olarak yükselişi şirketin gelecek dönemlerde özellikle mobil pazarlarda çok daha iddialı bir görünüm sergileyebileceğine dair emareler barındırıyor.Post a Comment

0 Comments