Project Ara'ya Sürpriz İşlemci!

Google’ın çılgın projelerinden birisi olan modüler telefon ( Lego telefon) Project Ara, yeni işlemci modeline kavuştu. İşlemcinin getirdiklerine göz atıyoruz.


Google’ın geçtiğimiz yıl sonlarına doğru tanıttığı çılgın projesi Project Ara ya da diğer adı ile modüler telefon projesinde yeni bir adım daha atıldı. Parçalarını Lego gibi takıp çıkartabileceğiniz, istediğiniz zaman, istediğiniz donanımı değiştirebileceğiniz akıllı telefon yep yeni bir işlemciye kavuştu.

Test süreci devam eden Project Ara, bu süreçteki maliyet azaltmak için Rockchip işlemciler ile çalışacak. Google’ın Google + üzerinden yaptığı açıklamada Rockchip işlemciler öncü olarak değerlendirilirken, şu an için Ara’nın yapısına en uygun yonga setlerinden biri oldukları söylendi.


Fiyatları uygun

Rockchip işlemcilerin en büyük avantajı fiyatlarının uygun olması. Test süresinde Rockchip işlemci kullanacak olan Google, bu tercihi ile test modellerinin de fiyatını minimum seviyede tutmaya çalışacak. Project Ara piyasaya sürüldüğünde ise isteyen istediği işlemciyi tercih edebilecekken, uygun fiyat isteyenler yine tercihini Rockchip’ten yana kullanabilecek.

Yakında kavuşacaklar

Geçtiğimiz aylarda Google’ın düzenlediği bir yarışma ile Project Ara’ya (prototipine) kavuşacak olan 100 şanslı kişi seçilmişti. Google dışı testlerde yardımcı olacak olan bu kişilerin telefonlarına Temmuz ayında kavuşması beklenirken, Google’dan yapılan açıklama ile bu süre 2015 başına ertelenmişti.


Project Ara ne işe yarayacak ?

Biraz da Project Ara’dan ve modüler telefonlardan bahsedelim. Modüler telefonlar birkaç yıl sonra hayatımıza girecek olan yeni nesil akıllı telefonlar olarak görülmekte. Küçük parçalardan ve bir merkezden oluşan modüler telefonların en büyük amacı tüm telefon yerine istediğiniz parçayı değiştirerek elektronik atıkların önüne geçebilmek. 

Örnek vermek gerekirse telefonunuz yavaşladığında, günün şartlarına uyamaz hale geldiğinde telefonunuzu değiştirmek yerine işlemcisini ve RAM’ini değiştireceksiniz ya da diyelim ki uzun bir yolculuğa çıkacaksınız ve telefonunuzu şarj etme imkanınız olmayacak. Bu durumda ise yanınızda yedek güç kaynağı taşımak yerine telefonunuzun kullanmayacağınız donanımlarını çıkartıp yerine daha büyük bir batarya takabileceksiniz.

Post a Comment

0 Comments