Suya Dayanıklılık Neden Önemli?

Son yıllarda bazı akıllı telefonlarda karşılaştığımız suya dayanıklılık özelliğinin niçin önemli olduğunu ve niçin standart haline gelmesi gerektiğine göz atıyoruz.
Son yıllarda özellikle Sony ve Samsung’un akıllı telefonlarında karşılaştığımız suya dayanıklı akıllı telefon konseptinin bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabildiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Ancak suya dayanıklı telefon demek sadece havuza girebileceğiniz, üzerine su döküp arkadaşlarınıza bak geçirmiyor işte diyebileceğiniz cihazlar demek değil.

Suya dayanıklılık tahmininizden daha önemli bir konu. Havuza, denize girmiyor olabilirsiniz, telefonu aşırı dikkatli kullanıyor, sudan uzak tutuyor olabilirsiniz ancak yine de telefonunuz su geçirebilir. Akıllı telefonlar hassas cihazlar, elinizdeki bir damla sudan ya da sıcak havada cebinizde taşıdığınızda oluşan terden bile bozulabilirler. Aniden bastıran yağmurdan bahsetmiyorum bile.Geçtiğimiz günlerde başımdan geçen ufak bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bazı okuyucularımız bilirler ben Sony Xperia Z1 kullanıyorum. Suya dayanıklılığından dolayı Xperia Z1’i tercih etmiştim ve beni hiç yarı yolda bırakmadı. Z1’in yanında bir de Windows Phone 8’i merak ettiğimden dolayı aldığım bir Lumia 620 bulunuyor ve bu telefon geçtiğimiz günlerde bozuldu.

Cihazın ses ve güç tuşları hiç bir şekilde çalışmıyordu ancak geri kalan donanımında sıkıntı yok gibi gözüküyordu. Hazır garantisi varken ve benim için de hayati önem taşımıyorken telefonu garantiye gönderdim. Bir süre bekledikten sonra gelen cevap benim için bir hayli ilgi çekici oldu sıvı teması! Telefonu suya sokmadığıma, telefonu suyla hiç bir şekilde karşılaştırmadığıma yemin edebilirdim ancak servis sıvı temasından dolayı benden yüklü bir para istiyordu.

Tabiki vermedim, cihazı geri çağırdım içini bir de ben açtım ancak servis haklıydı cihazın bazı bölümlerinde sıvı temasının işaretleri bulunuyordu.

Bu telefon nereden suyu buldu?


Aynı şey başıma Xperia Z1’de gelse hiç şaşırmazdım telefonu her gün yıkıyorum, cihaz ile su altında fotoğraflar çekiyorum (evde denemeyin) ama Lumia 620’yi elime bile almadığım günler oldukça fazla. Bu olaydan anladım ki telefonun su geçirmesi tahminimizden çok daha kolay. Akıllı telefonlar, cebinizdeyken terlerseniz, havada çok fazla nem varsa, yemek yaparken çıkan su buharına yakın bir noktada duruyorsa, elinizde bir damla su varsa gibi onlarca sebepten su alabiliyorlar. Bu sadece Lumia 620 için değil suya dayanıklı olduğu söylenmeyen her akıllı telefon için geçerli.
Çözüm ne olabilir?

Kılıflar suyun cihaza temas etmesini az da olsa önlüyor ama asıl çözüm  bizden değil, telefon üreticilerinden gelmeli. Üreticilerin cihaz tasarımlarını Sony gibi suya dayanıklılık temelinde yapmalarını beklemiyorum ama en her telefona Galaxy S5’te olduğu gibi sıvı temasını azaltan küçük bir şerit, şarj girişini kapatan bir kapakçık konulabilir. Üreticilere bunun maliyeti çok olmayacaktır ancak kullanıcıların bazı durumlarda küçük bir servet dökerek aldığı akıllı telefonlarını korumalarına yardımcı olacaktır. Telefon ile yine su altına giremeyeceksiniz ama en azından su buharından ya da terden telefonun su geçirmesi ihtimali ortadan kalkacak.

Post a Comment

0 Comments