Windows'ta Opera Fırtınası

Microsoft mobil tarayıcısını seçti: Başta Asha olmak üzere şirketin cep telefonu ürün ailesinde bundan böyle Opera Mini kullanılacak. İşte detaylar.

Opera'nın 10 yıllık rüyası gerçek oldu. Norveçli yazılım geliştiriciler, Microsoft ile 100 milyona yakın cep telefonunu kapsayabilecek bir anlaşmaya imza attılar. Anlaşmaya göre Microsoft, Nokia satın alımıyla birlikte sahip olduğu Asha ve diğer cep telefonlarında varsayılan tarayıcı olarak Opera Mini'yi kullanacak. Ayrıca yeni cihazlarda da önyüklü olarak yine Opera Mini gelecek.

Reuters haberine göre Opera Software'in özellikle giriş seviye mobil telefonlar (standart cep telefonları) için geliştirdiği Opera Mini adlı tarayıcı, sadece 2014 içerisinde 100 milyona yakın cihaza yüklenebilir. Opera'nın veriyi yüzde 90'a varan oranlarda sıkıştırarak internet paketinin ömrünü uzatan tarayıcısı hali hazırda 250 milyonu aşkın cihazda kullanılıyor ve bu cihazların çoğu gelişmekte olan ülkelerde kullanılıyor.

Türkiye'de de güçlü


Opera'nın Türkiye'de de hem mobil tarayıcılar hem de masaüstü tarayıcısı tarafında güçlü bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Öyle ki, geçtiğimiz günlerde Opera Max adlı özel uygulama da Türkiye pazarında kullanıma açılmıştı.

Post a Comment

0 Comments