Minecraft Türkiye'de Yasaklanabilir!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bir takım nedenlerden dolayı Minecraft oyununu sakıncalı buldu ve yasaklanmasını istiyor. İşte Minecraft'ın sakıncalı bulunan özellikleri.


Dünya'nın en popüler oyunlarından biri olan ve çok sayıda platformda çalışarak, 100 milyonun üzerinde oyuncuya ulaşan Minecraft, çok yakında Türkiye'de yasaklanabilir.

Minecraft'ın içerisindeki pek çok sakıncalı durum nedeniyle harekete geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Minecraft'ın ilerleyen dönemde yasaklanmasına neden olabilir.

İçerisindeki şiddet içeren özellikleri nedeniyle sakıncalı bulunan Minecraft için hukuki sürecin başlatılması talimatı verildi.

Sakıncalı bulunan özellikler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın tespitlerine göre Minecraft'ta yaratıcılığı artıran yapılar oluşturabilme özelliği olsa da, bu yapıların yıkılmaması için bazı yaratıkların öldürülmesi, şiddete eğilimi artıran etkenlerden biri.

Minecraft'ın yasaklanma isteğindeki bir diğer neden ise, oyunun sanal gerçekliği ile gerçek dünyayı ayırt edemeyen çocuklar. Buna göre oyundaki canlıların hiç acı çekmediğini düşünen çocuklar, gerçek hayatta da aynı şekilde acımasız olabilirler.

Tüm bunlara ek olarak birden fazla kişi ile oynanılabilen Minecraft, oyuncuların tanımadıkları insanlarla iletişim kurabilmesini sağladığı için sosyal risklere neden olabilir.

Peki, ya! Diğer oyunlar?

Bakanlığın Minecraft için attığı yasaklama adımı sonuç bulur mu bilinmez. Ancak Minecraft'ın yasaklanması, başka oyunların da yasaklanması yolunda örnek teşkil edebilir.

Bakalım Minecraft'ın yasaklanması talebi sonuç bulacak mı? Minecraft yasaklanırsa, benzer oyunlar ne olacak?

Post a Comment

0 Comments